Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Back Yazarlarimiz Cem Uysal
Anlara Sıkışıp Kalmış Zaman ve Yabancılaşmanın Doruğu
Birinin İyiliğini İstemek, İyiliği İçin Bir Şey Yapmak PDF Yazdır Email
Kısa Yazı
Yazan   
Pazartesi, 15 Nisan 2013 11:35
Cem Uysal

Ana babalardan çokça duyulan bir sözdür bu: "Senin iyiliğini istiyoruz, senin iyiliğin için yapıyoruz." Çoğu ebeveynin inanarak ve içtenlikle uyguladığı bir davranış biçimidir. Çocukların da hareket kabiliyetini kısıtlayan bir dayatmadır. Yüreklerinin bir tarafına dokunur veya işler, karşı çıkmakta zorlanırlar anne ve babalarına. Ya da bu davranıştan tamamen sıkılır, tam isyankâr olurlar. Bir kısmı bütün yaşamları içinde arada derede bir ruh haliyle yaşar,

Son Güncelleme: Perşembe, 23 Mayıs 2013 09:38
Devamını oku...
 
Devlet Politikaları ve Korku PDF Yazdır Email
Siyaset
Yazan   
Cuma, 24 Ağustos 2012 15:34
Cem Uysal

Yüzyıllardır devlet politikaları korku üzerine kurulmuştur. Komşu bir devletten başlayıp hasım ideolojilere, farklı dinlere kadar geniş bir yelpazede bir korkudur bu. Bireysel olduğu kadar toplumsal bir duygudur. Bireylerin farklı kişiler olmasından doğan değişik korkuları olması gibi toplumların da birbirine benzemeyen geleneklerinin, yapılarının, kültürünün doğurduğu ayrıksın korkuları vardır. Ancak burada ilginç olan nokta, çeşitli bireyleri barındıran bir toplumda aynı ortak kitlesel tedirginliklerin, endişelerin yaşanmasıdır.

Son Güncelleme: Cuma, 24 Ağustos 2012 20:34
Devamını oku...
 
Diet-Cola Eşliğinde "Light"laşan Yaşamlar Üzerine Bir Deneme PDF Yazdır Email
Kısa Yazı
Yazan   
Cumartesi, 18 Ağustos 2012 22:32
Cem Uysal

Son yıllarda dünyamızı saran zayıflama çılgınlığı yiyecek tüketiminin yapısını değiştirdi. Belki de yiyecek tüketim sanayi dünyadaki tüketici alışkanlıklarını değiştirdi demek daha doğru. Durum ne olursa olsun artık hepimiz kilolarımıza dikkat ediyoruz. Aldığımız yiyecek ve içeceklerde karbonhidrat miktarını, kalorisini kontrol ediyoruz. Marketlerden tartılar alıyor, banyomuzda uygun bir köşeye yerleştiriyor, her gün tartılarak kilolarımızı kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Bu arada gün olmuyor ki raflarda yeni bir ürünle karşılaşmayalım. Light makarnadan diet-colaya kadar her ürünün bir aslı, bir de kilosuna dikkat edenler için 'hafif'i var. Bu gidiş sonunda hafif Adana kebap ve light-lahmacunla son bulur herhalde.

Çok değil bundan yirmi, yirmi beş yıl öncesine kadar böyle sorunlarımız yoktu. Atasözlerimiz o günkü yaşantımızın ideolojisine uygundu. Bir dirhem et bin ayıp örterdi. Can boğazdan gelirdi. Perhizlerimiz yalnızca hastalarımız içindi. Onlar da genellikle doktorlar tarafından verilen bu diyetlere atın ölümü arpadan olsun diyerek uymazlardı. Zaten karşı cinsle ilgili beğenilerimiz de ona göreydi. Erkeğin göbeklisi, kadının kalçalısı makbuldü.

Son Güncelleme: Cumartesi, 18 Ağustos 2012 23:13
Devamını oku...
 
Eskiden Palavracılar Vardı… PDF Yazdır Email
Gündem
Yazan   
Cuma, 23 Ağustos 2013 13:38
Cem Uysal

Ballandıra ballandıra anlatırlardı olayları. İlginç ayrıntılar katar sözlerine, abartılı hayalleriyle süslerlerdi sohbetlerini. Palavracıları dinleyenler ki, -bunlar ya bir kahvenin sakinleri veyahut arkadaş grubu olurdu- hafif bir gülümsemeyle izlerler bu sohbeti zaman zaman palavracının sözünü keser ve sanki onu gerçeğe davet ederlerdi. Dinleyiciler onun sözlerini ciddiye almaz ama bir yandan da onu dinlemekten kendilerini alıkoyamazlardı. Bu arada palavracı kendisine yapılan müdahalelere aldırmaz anlatmak isteği konuyu sürdürürdü. Sanki büyüklerin masal anlatıcısıydı onlar.

Son Güncelleme: Salı, 04 Şubat 2014 19:45
Devamını oku...
 


Sayfa 1 / 3

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

  • Hürriyet
  • Milliyet
  • Sabah
  • Akşam  
  • Cumhuriyet
  • Posta
  • Radikal
  • Zaman
  • Haber Türk
  • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor