Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Back Yazarlarimiz Can Dörtşaman
Can Dörtşaman
'Olm Bak Git'e Başka Bir Açıdan Bakma Denemesi PDF Yazdır Email
Gündem
Yazan   
Cuma, 01 Haziran 2012 00:11
Can holden

Baskının karşıtıdır özgürlük. Hiçbir dış etkiye maruz kalmadan karar verebilme erkidir. Özgür insan meslek seçip seçmemekte veya ilgi ve yeteneğine göre hangi mesleği seçeceğine hiçbir müdahale altında kalmadan ‘kendiliğinden’ karar verir. Tek bir örnekten dahi günümüz insanının özgür olmadığı gerçeğini tekrar hatırlayabiliriz böylelikle.

Son Güncelleme: Pazartesi, 04 Haziran 2012 20:44
Devamını oku...
 
İdeolojilere Özgürlük! PDF Yazdır Email
Siyaset
Yazan   
Perşembe, 31 Mayıs 2012 12:41
Can holden

Öncelikle şu noktaya vurgu yapmak istiyorum ki; ideolojilere ihtiyacımız var! Her ne amaca sahip olursa olsunlar ideolojilerin tartışılması, düşündaşların örgütlenmesi demokrasinin gelişmesi için asli unsurdur. Bu örgütlenmeler yararlı ve zararlı diye ikiye ayrılıp içi boşaltılamayacak kadar önemlidir. Özellikle günümüz Türkiyesi her türlü düşünce sistemi için büyük bir kimsesizler mezarı. Türkiye, tarihi boyunca tek tipçi, emreden ideolojilerin kurbanı olmuştur. Eskiden Kemalizm idi bu şimdi ise muhafazakar liberalizm… Bakmayın ‘liberalizm’ kelimesinin içinde geçtiğine o sadece serbest piyasa ekonomisini tanımlamak için orada öylece durmakta. Hala bizim gibi düşünmeyeni, giyinmeyeni ‘öteki’ olarak kabul etmek düşman olarak görmek ülkemizin ‘normal’i. (Uludere hakkında iç burkan konuşmalara bakmak yeterli)

Son Güncelleme: Pazartesi, 04 Haziran 2012 20:50
Devamını oku...
 
İyi, Kötü ve Devlet PDF Yazdır Email
Siyaset
Yazan   
Çarşamba, 26 Eylül 2012 19:12
Can holden

Öldüler. Yoklar artık. Ne vatan vatanlığına bir şey kattı ne de özgür Kürdistan kuruldu. Uğruna canlarını ortaya koydukları o yüce kocaman değerler, onları ne mermilerden ne de kifayetsiz ölümden kurtarabildi. Yok, olmadı, bu benim içinden çıkabileceğim bir konu değil. Bir büyüğe danışmalıyım, mesela bu konuda camus’ye ne düşündüğünü sorsak: “Kendileri için bir yaşama nedeni olan düşünceler ya da düşler uğrunda ölüme giden insanlar görüyorum. Böylece de ivedilikle yanıtlanması gereken sorunun yaşamın anlamı olduğu yargısına varıyorum” minvalinde bir cevap ile karşılaşır ve hayatın anlamı ile ilgili derin düşünce dehlizlerinde yol alırdık. Cümleye tekrardan bir göz atarsanız sizinde gözünüze çarpacaktır ki camus ‘olan’dan bahsediyor ‘oldurmaya’ çalışmıyor. Mesela ‘ne kadar aptal bu insanlar idealleri uğruna ölüyorlar’ demiyor, çok sade ‘… ölüme giden insanlar görüyorum’ diyor ve bu bakış açısı onu bir düşünce denizine atıyor. İşe anlama çabası ile başlıyor. Çoğunluğun basitçe dediği gibi ‘kahrolsun’, ‘lanetliyorum’ gibi metafizik dışkılamaya yönelmeyi, insan aklına hakaret olarak gördüğünü varsayıyorum. Belki de yapmamız gereken budur.

Son Güncelleme: Çarşamba, 26 Eylül 2012 20:07
Devamını oku...
 
Kendin PDF Yazdır Email
Yaşam | Genel
Yazan   
Cuma, 20 Temmuz 2012 05:02
Can holden

Zaman zaman kendinizi bok gibi hissedersiniz. Hiçbir işe yaramadığınızı ve çevrenizde de bir bok bile olacak insanların olmadığının farkına varırsınız. Ardından kendinizi yatıştırmaya çalışır ve bu düşüncelerin belli bir olay ardından sizin çok sinirli, öfkeli veya üzgün olduğunuz için kafanızda olduğunu ve belli bir süre geçtikten sonra rahatlayacağınızı, bir türlü her şeyin düzeleceğini düşünürsünüz ve kendinizi sere serpe bırakırsınız zamanın akışına. Zaman banyosu yaparsınız adeta. Rutin işlerle uğraşırsınız. Sizin derdinizi dert edinmemiş insanları gözlemler onlar gibi olmak yani dertten kurtulmak istersiniz. O belli süre geçtikten sonra ise kendinizi rahatlamış hisseder ve o günkü veya o saatlerdeki gibi pesimist olmadığınızı görürsünüz. İyi bok yersiniz.

Son Güncelleme: Cuma, 27 Temmuz 2012 08:08
Devamını oku...
 
Onların Tek Derdiydi Mutlu Olmak PDF Yazdır Email
Öykü
Yazan   
Cumartesi, 18 Mayıs 2013 18:52
Can holden

Uyku dolu gözlerini açmak için kendisiyle bir kez daha savaşa girdi. Her günkü zaferini tekrarlamalı ve alt etmeliydi bütün benliğini ki çocuğunun ‘rızkı’nı akşam eve gelirken yanında getirebilsin. Önce taşmış kül tablasını yanından olabildiğince uzağa koymak ile başladı bir gününe daha. Her akşam ‘sabah erken kalkacağım erken yatmalıyım’ diye kendini telkin eder, yatar ancak bir saatlik bir uyku denemesinin ardından kalkar beş altı adet sigara içtikten sonra tekrar yatağına uzanırdı. Einstein’ın deli tarifinden apayrı bir durumdur bu çünkü o yatmak zorundaydı yoksa uykusunun derin oluşu onun iki veya üç gün içerisinde işten atılmasına sebep olurdu. Bir zorunluluk hali vaki iken, insanın aynı sonuca başarısız olduğunu bildiği yolla gitmeye çalışması şaşılacak bir durum değildir. Başka bir çıkış yolu yoksa elde kalan yanlış yolun doğru yol haline gelmesi her zaman bahsedilen ‘hayatın gerçekleri’ değil midir? Yoksa ben konuyu baştan mı yanlış anlamışım? Her neyse.

Son Güncelleme: Perşembe, 23 Mayıs 2013 09:39
Devamını oku...
 


Sayfa 1 / 2

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

  • Hürriyet
  • Milliyet
  • Sabah
  • Akşam  
  • Cumhuriyet
  • Posta
  • Radikal
  • Zaman
  • Haber Türk
  • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor