Sat12162017

Last update05:30:48 AM GMT

Back Yasam Yaşam | Genel

BAŞKA DERGİ | YAŞAM

Tutamadım Kendimi

 • PDF
Zeynep Arpacı

Evet o ânı ben de yaşadım.. O çaresiz duyumu aldım ben de. Konuşamadım. “Şey” dedim. İşte, “ne okuyorsun bu aralar?” “Amin Maalof” dedi; ama gerisini hatirlamiyorum. Sonra “kapatmam lazım” dedim, “annem çağırıyor”. Ama yok. Mutfak çağırıyordu. Kurukahveci Mehmet Efendi ve cezve ve mutfak lambası ve kepçe ve ocağın ateşi ve bir sürü fanzin funzin filancalar çagırıyordu. Telefonu sakince kapatıp mutfakta ki yüzlerce ıvır zıvıra yöneldim. Kahrolası çakmağı bulamadım. Suyu açtım tam o anlarında birinden bi çalınışla.. Ocagı yaktım. Sonra n’apacagımı unuttum. Hah. Kahve yapacaktım! Bir de sigara yakacaktım. Önce hangisini yapacağıma karar veremedim. Cezveye fincan adedince su yüklemesi mi yapsaydım yoksa ağzımda benimle birlikte dakikalardır dönen kararsız kalmış sigarayi yakmak için bel hizama egilip onu da kendimi de az önceki telefon konuşmasını da seni de anıların topunu da yaksamıydım? Add a comment

Dünyanın En Saçma Türü: İnsan

 • PDF
Kardelen Uysal

Bir canlıya sahip olduğunu sanan tek canlı türü insandır sanırım. Çocuk doğurup, doğurduğu çocuğu hayalindeki insana dönüştürmeye çalışan canlı da insan, hayvanları kafese kapayan ruh hastası canlı da insan. Kendi minik keyiflerinden trajediler doğmasına aldırmayacak kadar bencil olabilen tek canlı türü de insan, sahip olduğundan çok daha fazlasıyla ne yapacağını bilmemesine rağmen başkalarının hayatlarını yıka yıka hep daha fazlasına sahip olmaya devam eden de yine insan.

Add a comment

Otoriteniz 'Batsa Ya' ya da 'Ya Basta'

 • PDF
Can holden

Zordur. Evet bazen 'zor' diyebilirsin sadece. Konuyu belirtmez, amaçtan, olaydan, fikirden söz etmezsin hiç; sadece 'zor abi ya' dersin. Zordur çünkü erdemli yaşamak, herkesleşmemeye, popülizm yapmamaya çalışmak!

Yakınlarda ösym, üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Başlarda gelen atlar haricinde kalan sınavzedeler, ailezede olmaktan yine kurtulamadı tabi. Kim bilir güzel coğrafyamızda kaç yüz bin ailezede var şu anda. Kaç yüz bin ‘gelecek’, küçümseyici bakışlar altında, alaycı sözlere maruz kaldı; bu baskıya dayanmak için ruhlarında hangi insani duyguları yıktılar!

Add a comment

Kendin

 • PDF
Can holden

Zaman zaman kendinizi bok gibi hissedersiniz. Hiçbir işe yaramadığınızı ve çevrenizde de bir bok bile olacak insanların olmadığının farkına varırsınız. Ardından kendinizi yatıştırmaya çalışır ve bu düşüncelerin belli bir olay ardından sizin çok sinirli, öfkeli veya üzgün olduğunuz için kafanızda olduğunu ve belli bir süre geçtikten sonra rahatlayacağınızı, bir türlü her şeyin düzeleceğini düşünürsünüz ve kendinizi sere serpe bırakırsınız zamanın akışına. Zaman banyosu yaparsınız adeta. Rutin işlerle uğraşırsınız. Sizin derdinizi dert edinmemiş insanları gözlemler onlar gibi olmak yani dertten kurtulmak istersiniz. O belli süre geçtikten sonra ise kendinizi rahatlamış hisseder ve o günkü veya o saatlerdeki gibi pesimist olmadığınızı görürsünüz. İyi bok yersiniz. Add a comment

Psikolog K ile Hasta K'nın Seansından Gerçek Kesitler Bölüm 1

 • PDF
Kardelen Uysal, Kasım Kocaman

Psikolog K: Telefonla sekreterime kısaca bilgi vermişsiniz. Bir kız meselesi yüzünden buradasınız doğru mu?

Hasta K: Buna basit bir kız meselesi olarak bakmazsanız sevinirim.

Psikolog K: Uzanın ve anlatmaya başlayın Add a comment

Dert Çözümleme Uzmanı Kardo Hanım: Dışkısı İçini Kokutan Rumuzlu Okuyucumuzun Sorunu ve Çözümü

 • PDF
Kardelen Uysal

Sevgili Kardo Hanım,

Benim derdim iç’imle. Ben içimden çok iğreniyorum. Tuvalete girdiğimde içimden dışkı çıktığını görüyorum ve mahvoluyorum. Yani ben o dışkıyı çıkarana kadar o dışkı benim içimdeydi inanabiliyor musunuz? Muhtemelen bu dışkı içimde olduğu için benim içim dışkı kokuyordur. Bu dert beni yiyip bitiriyor Kardo Hanımcığım. İçim güzel koksun diye ağzıma parfüm sıkmaktan damağım kurudu. Özellikle, kabız olduğum günlerde çok dertlenip tasalanıyorum. Günlerce o dışkı içimde kalıyor kokusu her yere siniyor sonra. Kaç kere çamaşır suyu içerek içimi temizlemek istedim anlatamam size. Ama diğer insanlara bakıyorum, onlar içlerinde dışkı olması durumundan hiç rahatsız değil gibi görünüyorlar. Belki siz de bu insanlardansınızdır. Lütfen derdime çare bulun ne yapayım ne edeyim, nerelere gideyim ben?

Rumuz: Dışkısı İçini Kokutan

Sevgili Dışkısı İçini Kokutan, Add a comment

Dert Çözümleme Uzmanı Kardo Hanım: 8Mağduru Rumuzlu Okuyucumuzun Sorunu ve Çözümü

 • PDF
Kardelen Uysal

Sevgili Kardo Hanım,

Sizi bana Tanrım yolladı. Benim sorunum 8 rakamıyla ilgili. Küçüklükten kalma anılarım yüzünden ben 8 rakamından nefret ediyorum ayrıca da korkuyorum. Örnek vermemi istersiniz diye düşündüm.  Mesela ayın 8’lerinden nefret ediyorum başıma bir şey gelir diye korkuyorum. Bir insanın numarasının sonu 8’le bitiyorsa bunu işaret olarak algılayıp o insanın beni üzeceğini düşünüyorum ve ona yaklaşmıyorum. Bir insanın telefon numarasında 8 varsa o kişiye karşı temkinli yaklaşıyorum. Saate baktığımda bir şeyi 8 geçiyorsa, başıma kötü şeyler gelecek diye düşünüyorum. Araştırdım biraz meğerse sekiz rakamından korkmanın oktofobi diye bir adı bile varmış. Hayatımı resmen bu korku yönetiyor. Lütfen bana yardım edin.

 

Rumuz: 8Mağduru

Add a comment

Dert Çözümleyicisi Kardo Hanım: Ortada Kalmış Rumuzlu Okuyucumuzun Sorunu ve Çözümü

 • PDF
Kardelen Uysal

Merhaba Kardo Hanım,

Google'a 'Güzin Abla ve benzerleri' yazınca karşıma siz çıktınız. Benim sorunum sizi oldukça şaşırtacak diye düşünüyorum ama gerçek olduğunu da bilmenizi isterim. Benim iki senelik bir sevgilim vardı onun adına şimdilik Ali diyorum. İki sene sonra ben sıkılmaya başladım bu çocuktan, ilişki monotonlaştı. O sırada benimle ilgilenen başka bir adam vardı ona da şimdilik Ahmet diyorum. Onunla sevişip sonra da sevgili oldum. Bu arada eski sevgilim Ali'yle de sevişmeye devam ettim. Bu ikili ilişkiden sıkılınca Ali'den ayrıldım ama Ali peşimi bırakmadı, sonunda da Ahmet'i öğrendi. Çok büyük kavgalar çıkmadı, ben Ali durumu kabullendi gitti sanıyordum. Yalnız bu kavgadan üç gün sonra Ahmet beni terk etti. Bu akşam Facebook'a girdiğimde ne görsem beğenirsiniz? Ali ve Ahmet sevgili olmuşlar, saçma sapan resimlerini koymuşlar. Önce benimle dalga geçtiklerini düşündüm ama Ahmet'e telefon açtığımda yanında Ali'nin olduğunu söyleyip telefona verdi. Ali bana " her şeyde bir hayır vardır, seninle tanışmasaydım ve sen beni aldatmasaydın ben asla Ahmet ile tanışamayacaktım. Çok teşekkürler her şey için" deyip telefonu kapadı. Yani hem iki senelik sevgilim hem de onu boynuzladığım sevgilim eşcinsel çıktı. Bir erkeğin eşcinsel olduğunu nasıl anlayabilirim? Şimdiden teşekkürler.

Add a comment

Yeni Güzin Ablanız Kardo Hanım Geldi

 • PDF
Kardelen Uysal

Bitliler, pireliler, Haydar Dümen gazileri, Güzin Abla mağdurları! Artık yepyeni bir dert çözümleme uzmanınız var. O benim! Orada bir hayalet var ama sizden başka kimse görmüyor mu? Sevdiğiniz erkek/kadın gösterip gösterip vermiyor mu? Kız arkadaşınız sizi en yakın kız arkadaşıyla mı aldattı? İntihar etmek istiyorsunuz ama hangi yöntemle edeceğinize mi karar veremediniz? Lady Gaga olmak istediniz ama olamadınız mı? Ebeveynleriniz sizi hiç anlamıyor mu? Tuttuğunuz takım çok pis yenildi de efkarlandınız mı? Rakı şişede durduğu gibi durmuyor mu? Depresyona girdiniz çünkü hem unutulup hem aldatıldınız mı? Hayal arkadaşlarınızla aranızda sorunlar mı var? Add a comment

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor

Kısa Kısa Kitap

Dağı Delen Irmak

Book Review

Dağı Delen Irmak, Kemal Karpat’la yapılmış bir “nehir söyleşi”. Kemal Karpat, bu kitapta, tarihin anlam ve önemini, kendine özgü bir uslupla, herkesin anlayabileceği arı duru bir Türkçe ile  anlatıyor.