Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Back Düsünce Kısa Yazı Birinin İyiliğini İstemek, İyiliği İçin Bir Şey Yapmak

Birinin İyiliğini İstemek, İyiliği İçin Bir Şey Yapmak

 • PDF
Cem Uysal

Ana babalardan çokça duyulan bir sözdür bu: "Senin iyiliğini istiyoruz, senin iyiliğin için yapıyoruz." Çoğu ebeveynin inanarak ve içtenlikle uyguladığı bir davranış biçimidir. Çocukların da hareket kabiliyetini kısıtlayan bir dayatmadır. Yüreklerinin bir tarafına dokunur veya işler, karşı çıkmakta zorlanırlar anne ve babalarına. Ya da bu davranıştan tamamen sıkılır, tam isyankâr olurlar. Bir kısmı bütün yaşamları içinde arada derede bir ruh haliyle yaşar, ne kendi yaşamlarına kavuşur ne de ana babalarının hayallerindeki kişi olabilirler. Kendi çocuğunuzda olsa birinin iyiliğini istemek ne kadar doğrudur hatta ne kadar demokratiktir? Sonuçta o farklı bir bireydir, farklı bir kişiliktir, belki de farklı bir yaşam kurmak istemektedir, yanlışıyla, doğrusuyla. Bu davranış biçimini bir kısım hayvan severlerde de görebilirsiniz. Orada durum çocuklardan daha vahimdir çünkü hayvanlar insan yerine konularak tabiatları dışında başka bir dünyaya zorlanmaktadırlar.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarında “halk için halka rağmen “ sloganı vardı. Belki kuruluşun ilk yıllarında zorunlu olan bir slogan sonrasında bir anlayış olarak yerleşti. Başlangıçta imparatorluğun dünyayla uzlaşmayan yapılarını tasfiye etmek için bu anlayışın devrimci mantığı vardı. Ancak sonrasında 1930’ların bu sloganı otoriter yönetimin bir ön kabulü oldu.

Demokrasi.jpgBu anlayışın sahibi iki grup genellikle iyi niyetlidir ve samimiyetle “iyiliğini istemektedirler.” Ancak ülkemizin geldiği noktada birisi aile içi, diğeri yurt içi demokrasi gelişimine köstek olmaktadır. Demokrasinin gelişmesi için demokrasiye uygun yurttaşlara ihtiyaç olduğuna göre, yönetilenlerin bu anlayışların etkisinden kurtulması gerekir. Genç kuşaklar için bu eğitimle gerçekleşebilir ancak bu anlayışla yetişmiş nesillerin dönüşmesi oldukça zor olmaktadır. Şöyle apartman yönetimlerine, mahallelerdeki idarelere, spor kulübü örgütlenmelerine, derneklere, şirket yönetimlerine göz atarsak hepsinde demokrasiden uzak yapıları gözleriz. Siyasi partilerden özellikle söz etmedim çünkü orada varmadan gündelik hayat içinde yaşama geçirebilecek demokrasi gerçekleşmiş olsa, o yapılar alttan gelen bu rüzgârlardan etkilenip istemeseler de dönüşürler.

Kısacası çoğulcu demokrasi yukardan aşağıya kurallar ve kanunlarla gerçekleşebilecek bir olgu değildir, aynı zamanda aşağıdan yukarıya yapılacak çok iş vardır. Hatta aşağıdan yukarıya yapılacaklar en az öteki kadar önemlidir, belki de daha önemlidir.

Birinin İyiliğini İstemek, İyiliği İçin Bir Şey Yapmak

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor

Kısa Kısa Kitap

Dağı Delen Irmak

Book Review

Dağı Delen Irmak, Kemal Karpat’la yapılmış bir “nehir söyleşi”. Kemal Karpat, bu kitapta, tarihin anlam ve önemini, kendine özgü bir uslupla, herkesin anlayabileceği arı duru bir Türkçe ile  anlatıyor.