Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Back Ana Sayfa Gündem Gündem Metrodaki Şiddet!

Metrodaki Şiddet!

 • PDF
Kardelen Uysal

11 Mart tarihinde Şişli Mecidiyeköy metrosunda yaşadığım olayı anlatayım istedim. Güvenlik görevlileri ile yirmi iki-yirmi üç yaşlarında iki genç tartışıyorlardı, sonra coplar havada uçmaya başladı. Bir baktık çocuklar dayak yiyorlar. Hırsızlık mı ne yapmışlar. Ama zannedersiniz ki o çocuklar hırsızlık değil de başka şeyler yapmışlar, sanki tutmuşlar güvenlik görevlilerinin annesini, çocuğunu öldürmüşler, tecavüz etmişler, zannedersiniz ki o çocuklar dünyadaki haksızlığın başlangıç noktası, adaletsizliğin temeli. Öyle vuruyorlardı yani güvenlik görevlileri. Sonra biz metrodaki insanlar dedik ki: “Vurmayın, gidin polise verin ama vurmayın.” Aslında anladık ki; olay kimin ne yaptığından çok şiddete bahane çıkarmakmış . Yüzlerindeki vahşilikten, uçan coplardan bunu anladık. İşin daha kötüsü, daha sonra çocukları bankamatiğin sağında kalan odaya kapamalarıydı. Kapıya dayandık çıkarsınlar diye, çıkarmadılar. Hatta elli yaşlarında topal bir amca içeri girmeye çalışınca, güvenliğimizi sağlayan o yüce güvenlik görevlisi topal amcayı da ittirdi. Polisi aradım ve ekip gelene kadar belki yolda bir polis görürüm diye dışarı çıktım ve buldum, aşağı indik birlikte. Polis girdi içeri, ardından da polis ekibi. Polis gelince dağıldı kapının önündekiler, polis de bana sordu neler olup bittiğini. “Çok kötü dövdüler, biz karışınca da odaya kapayıp dövdüler” dedim. Güvenlik görevlisi dövmediklerini, içerideki odada ne olduğunu bilmediğimi söylediler. O sırada o 22 yaşlarındaki çocuk çıktı içeriden, gözü şişmiş, gözü kapanmış, dedim ki “bu mu yani dövmediğiniz çocuk, gözü kapanmış”, güvenlik görevlisi dedi ki “biz dövmedik onu, o içeride parmağını soktu gözüne, ondan şişti öyle”. Sonra polisler alıp götürdüler çocukları güvenlik görevlilerinin ellerinden.

Yaşlı topal amca diyordu ki kapının ardındaki çocukları çıkarabilmek için “biz halkız, onları çıkarmak zorundasınız.” Sanırım halkın böyle durumlar karşısında pek bir etkisi yok, etki sahibi olabilmek için cop, silah vs sahibi de olması gerekiyor insanın. Devletin vermiş olduğu yetki ve araçlarla halkı yok saymak, insanları odaya kapamak, gözlerini şişirmek sonra da “gözüne parmağı kaçtı” diye yalanlar söylemek onların işi. Yayınlayacağım videoda maalesef tüm görüntüler yok, güvenlik görevlilerinin zorba tavrı karşısında titreyen ellerim yalnızca bu kadarını çekebildi polisler gelene kadar. İnsanların ellerinden şiddet yetkisini çekmek gerek, asıl gücün halkta olduğunu anlatmak gerek. Tüm kamera görüntüleri silinse bile, bu görüntüler televizyonlara yansımasa bile hala yazacak yerlerimiz var, anlatacak dilimiz var.

Not: Ertesi gün metroya bindiğimde en azından güvenlik görevlileri değişmişti.

Metrodaki Şiddet!

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor

Kısa Kısa Kitap

Dağı Delen Irmak

Book Review

Dağı Delen Irmak, Kemal Karpat’la yapılmış bir “nehir söyleşi”. Kemal Karpat, bu kitapta, tarihin anlam ve önemini, kendine özgü bir uslupla, herkesin anlayabileceği arı duru bir Türkçe ile  anlatıyor.