Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Back Yasam Yaşam | Genel Dünyanın En Saçma Türü: İnsan

Dünyanın En Saçma Türü: İnsan

 • PDF
Kardelen Uysal

Bir canlıya sahip olduğunu sanan tek canlı türü insandır sanırım. Çocuk doğurup, doğurduğu çocuğu hayalindeki insana dönüştürmeye çalışan canlı da insan, hayvanları kafese kapayan ruh hastası canlı da insan. Kendi minik keyiflerinden trajediler doğmasına aldırmayacak kadar bencil olabilen tek canlı türü de insan, sahip olduğundan çok daha fazlasıyla ne yapacağını bilmemesine rağmen başkalarının hayatlarını yıka yıka hep daha fazlasına sahip olmaya devam eden de yine insan.

Aslında her yerdeler! Doğurduğu oğlunu som altından diğer kadınları tenekeden sayan ve tehdit olarak algılayan tüm oğlan annelerinden tutun da, kürk ticareti yapan manyaklara, istediği gibi düşünmeyen yazmayan gazetecileri yazarları hapse tıkan başbakanlara kadar etraf dünyanın ya da birilerinin sahibi olduğunu sanan gerilla ruhlu insanlarla dolu. En büyük makamlısından en küçük makamlısına kadar her bir insan bir diğerinin üzerinde etkisi olsun istiyor.  Doğayı üzerimize takılacak takıştırılacak bir süs eşyası gibi görüyor, insanları kendi hastalıklı zihniyetine uymaya zorluyor, herkes bana benzesin diye nidalar atıyor.

En görgüsüz, açgözlü, bencil, gerzek tür insan olmalı. Bunlar nereden çıktı? Bunlar hep var sadece yazarak daha bir kabullenmekten korkuyor insan. Kabullenirsek öyle kalacağından, değiştirmeye güç yetmeyeceğinden, kötü şeylerin daimi gerçekler olarak kalmasından korkuyor insan.

Bizi istediği gibi düşünmeye ve davranmaya zorlayan devlet, engelli vatandaşlarını korumuyor, kadın cinayetlerinin önüne geçmiyor. Salıyor polisleri üzerimize can yakıyor bunları dile getirince.  Tüm dünya gücünün yettiğini yok ediyor. Bizim ülkede maalesef insanın hem hayvana hem insana gücü yetiyor!

Mesela Çin’de de insanların gücü bağladıkları kaplana yetiyor. Ya beyni ya duyguları olmayan turistler fotoğraf çektirmek için bağlanmış kaplanın yanına oturup poz veriyorlar. Kaplan istenilen pozu vermeyince bakıcısı tarafından dövülüyor. Anlamadığım nokta oradaki turistlerin nasıl hala götlerini yayarak fotoğraf çektirdikleri. İleride o fotoğraflara bakıp ne elde edecekler ve o kaplanın yaşadığı acı hiç akıllarına gelmeyecek mi? Muhtemelen gelmeyecek, muhtemelen aptal sırıtışlarıyla bakıp ellerindeki fotoğrafa çok büyük bir şey becermiş gibi kaplanla fotoğraf çektirmeleriyle övünecekler. Elde kalan birkaç kere, mahvolmuş bir canlı hayatı. Tüm yaşam böyle gidiyor aslında, bir lider, birkaç politikacı ve diğer duyarsız ve beyinsiz insanlar birilerinin hayatının içine durmadan ediyorlar ediyorlar ediyorlar. Sonunda ellerinde başarıdan saydıkları kötülüklere bakıp gülümserlerken arkalarında binlerce ceset kalıyor çoğu zaman.

http://webtv.radikal.com.tr/Turkiye/2545/kaplana-iskence.aspx

 

Dünyanın En Saçma Türü: İnsan

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor

Kısa Kısa Kitap

Dağı Delen Irmak

Book Review

Dağı Delen Irmak, Kemal Karpat’la yapılmış bir “nehir söyleşi”. Kemal Karpat, bu kitapta, tarihin anlam ve önemini, kendine özgü bir uslupla, herkesin anlayabileceği arı duru bir Türkçe ile  anlatıyor.