Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Back Ana Sayfa Gündem Türkiye Siyaset İyi, Kötü ve Devlet

İyi, Kötü ve Devlet

 • PDF
Can holden

Öldüler. Yoklar artık. Ne vatan vatanlığına bir şey kattı ne de özgür Kürdistan kuruldu. Uğruna canlarını ortaya koydukları o yüce kocaman değerler, onları ne mermilerden ne de kifayetsiz ölümden kurtarabildi. Yok, olmadı, bu benim içinden çıkabileceğim bir konu değil. Bir büyüğe danışmalıyım, mesela bu konuda camus’ye ne düşündüğünü sorsak: “Kendileri için bir yaşama nedeni olan düşünceler ya da düşler uğrunda ölüme giden insanlar görüyorum. Böylece de ivedilikle yanıtlanması gereken sorunun yaşamın anlamı olduğu yargısına varıyorum” minvalinde bir cevap ile karşılaşır ve hayatın anlamı ile ilgili derin düşünce dehlizlerinde yol alırdık. Cümleye tekrardan bir göz atarsanız sizinde gözünüze çarpacaktır ki camus ‘olan’dan bahsediyor ‘oldurmaya’ çalışmıyor. Mesela ‘ne kadar aptal bu insanlar idealleri uğruna ölüyorlar’ demiyor, çok sade ‘… ölüme giden insanlar görüyorum’ diyor ve bu bakış açısı onu bir düşünce denizine atıyor. İşe anlama çabası ile başlıyor. Çoğunluğun basitçe dediği gibi ‘kahrolsun’, ‘lanetliyorum’ gibi metafizik dışkılamaya yönelmeyi, insan aklına hakaret olarak gördüğünü varsayıyorum. Belki de yapmamız gereken budur.

Devletin görevi nedir? Bir görev tanımlaması yapar isek görevinin kapsamı nedir? Daha açık bir deyişle görevini yerine getirirken karşılaşacağı hangi durum onun görevinden imtina etmesine sebep olur? Böyle bir kısıtlama yok ise görev aşkına her yol mübah mıdır? Barış yolu açıkken savaş yolunu seçme hakkına sahip midir?

Bu soruların hiçbirinin genel bir cevabı bulunduğunu düşünmüyorum. En azından faşist kafaların da kabulleneceği bir cevap yok. Mussolini’den onlarca hatta yüzlerce söz alıntı yapabiliriz anlaşamayacağımıza dair, ancak şu cümle yeter sanırım: ‘Her şey devlet içinde ve devlet için, hiçbir şey devlet dışında ve başka birşey için değildir.’ Mhp’nin, mhp’nin oylarına meylettiği zaman akp’nin, ulusal damarı tuttuğu zaman chp’nin siyasetini açıklamak için bu cümleye bakmak yetmez mi? Eh tabi, kişisel cevaplarınızneyi referans aldığınıza, neyi öncelikli gördüğünüze göre değişecektir. Ancak devlet kararı olarak bakarsak bu konuya, o an ki hükümet(iktidar) neye ‘iyi’ ve neye ‘kötü’ diyorsa o devletin iyisi de kötüsü de odur; yani bu sorular hükümetin ahlak anlayışına göre cevaplandırılacaktır. Eğer hükümetin gayri resmi bir ruhani lideri var ise durum daha da tekleşecektir, devletin gelecekteki hamlelerini yorumlarken o tek kişinin düşünce dünyasına dalmak gerekir ( geçtiğimiz ramazan ayında henüz operasyonlar başlamadan önce F. Gülen operasyon yapılması gerektiği yönünde herkul.org sitesinde bir fetva yayınlamıştı. Fetvanın ardından bir hafta geçmeden operasyonlar başladı), Dostlar bana mı garip geliyor yoksa gerçekten garip mi: iç ve dış siyaseti yorumlarken Gülen’in ne dediğine bakmak zorundayız.

Açık çağrımdır: özellikle bu savaş girdabında kendi doğrularınızı başkalarının belirlemesine izin vermeyin, en azından akıl sağlığı için; tepkisel sıçıntılara bel bağlamayın.

Son olarak;

Türkiye’nin iki ulustan oluştuğunu ve bu iki ulusun eşit haklara sahip olması gerektiğini öğretmeyen eğitim sistemi on binlerce insanımızın ölmesine neden oldu.( sanıyorum ki müzakere için sayının yüz binlere varması gerekiyor. Kolombiya-FARC görüşmeleri 200bin ölümden sonra başladı) Bir insanın anadilinde eğitim almak istemesini envai çeşit çarpıtma ile ortaya bölücülük korkusunu çıkaranlar ise bu kanın devamına sebep olanlar. İnsanına, toplumuna güvenmeyen, farklı olanı kabullenmeyen, güçlü olanın yanında durmanın getirdiği rahatlığı pek seven bireylerin oluştuğu bir toplumdan pek de başka bir ihtimal beklememek gerekir sanırım. Ancak yine de umut sahibi olmalı ve geleceğin daha güzel olacağı hayaline bırakmalıyız kendimizi; yoksa yaşanmaz ki.

And Justice for all by hollowcorpse

İyi, Kötü ve Devlet

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor