Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Back Ana Sayfa Gündem Türkiye Siyaset Masallardır Bizi Uyutan

Masallardır Bizi Uyutan

 • PDF
Cem Uysal

Küçükken masal dinlememiş olanımız var mıdır, genellikle bu sorunun yanıtı hayırdır. Haydi, biz binde bir olasılığı hesaba katalım, diyelim ki çocuğunu bilimsel olarak yetiştirme iddiasında olan bir ebeveyn var ve çocuklarının gerçekçi olması hırsıyla yanıp tutuşuyorlar. Ne yapar bu anne baba? Masalların çocukların dünyasına zarar verdiğine inanırlar. Her zaman çocuklarına gerçeği söylerler. Sonra ne olur? Ebeveynlerin atalarından biri dünyadan sonsuza intikal eder. Al işte sana sorun nasıl anlatacaklar ölümü çocuğa? Cennete gitti deseler bir sorun, olan oldu deseler ayrı bir mesele. Kaldı ki filmlerin anlattığı masalların tersine cennet hemen gidilen bir yer değildir. Kıyameti beklemek gerekmektedir.

 Neyse biz onları farazi sorunlarıyla baş başa bırakıp ilk sorumuza dönelim yani normal masallarla büyüyen çocuklarımıza. Oğlanlar kahramanlık macera dolu masalları severken, kızlar kendilerini evlenmeye hazırlayan prenses masallarını severler. Beyaz atlı bir prens vardır, birçok kız arasında bir prenses seçecektir. Ya da kızın biri üveydir prensin balosuna gitmiştir, gece on ikide gong sesi vurmuştur da, kaçarken ayakkabının teki düşmüştür de vs. Bu masalları dinleyen istisnasız bütün kız çocukları prensin kendisini seçtiğini hayal ederler. Küçükken iyidir de bütün hayatı boyunca bu masallara kendini kaptırmış kadınları birer kız kurusu olarak evlerinin balkonlarında hâlâ prens bekliyor olarak görebilirsiniz. Oysa prensler özel uçaklarına binip hovardalıkla meşguldür büyük bir ihtimalle. Ne at attır, ne de prens prens artık.

Oğlanlar başka bir âlemdir. Masallar onları ejderhalarla savaşmaya yönlendirir. Bazen bu savaşın, kahramanlıkların ödülü kralın kızıdır ama serüvenin ve kahramanlığın baş aktör olduğu anlatılar da vardır. Karşılığında ödül olmayan, ulaşılan hedefin kendisinin ödül olduğu masallar…

Büyüyünce politik masallar yerini alır küçüklükteki anlatıların yerini. Artık büyüklere hoş gelecek, tahayyül dünyalarını pompalayacak yeni tipte bir anlatımla karşı karşıyadırlar. Bütün dünyada yaşayan uluslar en cesur uluslardır. Her halkın ve/veya ulusun en iyi özellikleri taşıyanı kendileridir. İşte misafirperverdirler, fedakârdırlar vs. Diğer uluslar ise kendilerinden daha aşağı uluslar ve halklardır. Tabii ki, her ulusun olumlu özellikleri vardır, muhakkak diğerlerinden farklı özellikler taşırlar. Ancak her halk kendisinin en cesur olduğunu iddia ederse o zaman bir açmaz olmaz mı? “En” sözcüğü sonuçta tek bir sonuca işaret eder birden fazla olmaz.

Hâlbuki her ulus zamanı geldiğinde cesurdur. Yıllarca “korkak Yahudi” olarak fıkralarda aşağılanan bir ulus “Hitler Amca’nın da desteğiyle bütün Ortadoğu’nun halklarına rahmet okuttu yıllarca. Ulusların özellikleri konusunda söylediklerimi her topluluğun ya da halkın dinleri konusunda da uygulayabilirsiniz. Yine bir “en” yarışmasıdır gider.

Aslına bakarsanız insanlığın serüveni olağanüstüdür. Mağaralardan geldiği yere bir bakınca, ne baş döndürücü bir ilerlemedir o! İşte bu noktada da büyüklere anlatılan bir başka masal grubu devreye girer. Başka dünyadan yaratıklar gelmiştir. Bizim ilkel koşullarımıza müdahale edip bizi uygarlık seviyesine taşımışlardır. Bunu niye yapmışlardır, akıllarından zorları mı vardır bilinmez. Biz niye kendi kendimize gelişmeyiz? İnsanoğlu ebleh midir, dış dünyadan birileri gelecek bizleri medeniyete taşıyacak? Niye bir aşağılık kompleksine kaptırırız kendimizi?

Bazen de bu kadar aşırı övünmenin aniden bir dibe vuruşu olmakta, yükseklik kompleksi aşağılık karmaşasıyla yer değiştirmekte bu sefer biz adam olmayız, ne olacak memleketin hali teraneleri hayatlarımızdaki yerini almaktadır.

Bir başka politik masal grubu komplolardır. Bütün komploların arkasında süper güç A.B.D vardır. Her taşın altından o çıkar. Depremlerin sorumlusu odur, bütün terör olaylarının arkasında vardır. Nerede bir bela, kuralık, grip virüsü veya yeni gelişen bir virüs varsa, hatta kutuplardaki buzulların erimesini de onlara kakalayabilirsiniz. Diğer uluslar ise bu komploları bön bön seyreder; çünkü onlar saf ve salaktır. Ellerinden bir şey gelmemektedir. Ne de olsa ejderha iş başındadır. Doğal olarak bütün dünyada komplolar vardır. Ancak neredeyse mahalle kavgasının arkasında da komplo aramaya yönelirseniz, kantarın topuzu kaçar.

Sahi siz masalları seviyor musunuz? Ne diyeyim Allah rahatlık versin!

alt

Masallardır Bizi Uyutan

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor