Sat12162017

Last update05:30:48 AM GMT

Back Yasam Kişisel Gelişim Ölüm ve Ölümle İlgili Düşünceler

Ölüm ve Ölümle İlgili Düşünceler

 • PDF
Kardelen Uysal

Irvin Yalom, ölüm korkusuyla yaşamanın olumsuz bir etkisi olduğunu söyler. Ama aynı zamanda ölümün bilincinde olmamız da, hayatımızı boşuna ve anlamsızca tüketmemizi engeller diye ekler. Ölümün farkına vararak yaşamak, küçük şeyleri büyütmeyi engeller ve ayrıca, yaşamımızı daha yaratıcı bir hale sokmamız için bize itici güç oluşturur. Freud, zamanında Prenses Bonaparte'e yazdığı mektupta " Kişi, yaşamını sorguladığı an, hastadır." demiştir. Buna karşın Victor Frankl, "Ama ben yaşamın anlamını merak eden bir insanın, insanlığını kanıtladığına inanıyorum." demiştir. Hayatımızı anlamlandırabilmek ise yemek içmek kadar önemli bir mevzudur aslında. Bu yüzden insanlar inandıkları şeyler uğruna, bir dava adına ölebilirler. 

Ancak şu ölümden sonra ki "geçicilik" durumu pek çok insanın canını sıkar. Bir sonsuzluk projesi olarak da ortaya çıkan çocuklar dahi, ölüm zamanı yaklaşırken gelen geçicilik durumunu engelleyemez. Sonsuza kadarmış gibi sürdürdüğümüz yaşamımızın birden bire sonlandığını gösterir bize.
Victor Frankl şunları yazmıştır sonsuzlukla ilgili:
" Her şeyin geçici olduğu doğru: her şey ve herkes, yaptığımız çocuk ya da çocuğa hayat veren büyük aşkımız, ya da büyük düşüncelerimiz, hepsi geçici. Ama öte yandan her şey kalıcıdır, sonsuzdur. Daha da önemlisi, kendinden kalıcı olur. Bu konuda bir şey yapmamız gerekmez. Bir şeyi yarattıktan sonra, işi kalıcılık devralır. Ama seçtiğimiz şeyin, geçmişin parçacı olarak seçtiğimiz, sonsuzluğa sokmak için seçtiğimiz şeyin sorumluluğunu almamız gerekir! Sonsuzluk defteri kaybedilemez; bu, bir teselli ve ümittir. Ama düzeltilemez de: bu ise bir uyarı ve hatırlatıcıdır."

Victor Frankl, dünyanın; yaptığımız, yaşadığımız, deneyimlediğimiz, düşündüğümüz her şeyi sakladığını yazıyor. Ölümle ilgili ise:
"Gündelik yaşamda insan ölümün anlamını yanlış anlar. Sabahleyin, saatin zili bizi rüyalarımızdan uyandırdığında, bu uyanışı, rüyalarımızın dünyasına giren korkunç bir şey olarak algılarız. Ve yine rüyalarımızın pençesindeyken, çoğunlukla zilin bizi gerçek varoluşumuza, gerçek dünyadaki varoluşumuza uyandırdığını farketmeyiz. Peki biz ölümlüler ölüme yaklaşırken de benzer bir tepki göstermez miyiz? Ölümün de bizi benliğimizin ( özümüzün ) asıl gerçekliğine uyandırdığını unutmaz mıyız?" demiştir.

Ayrıca Victor Frankl, insanın doğum anında değil, ölüm anında kendisini yarattığına inanıyor. Çünkü yaşamdayken "olmakta" olan bir şeyizdir. Bu nedenle sadece ölümle noktalandığı anda tam anlamıyla kendimiz oluruz.
Bu yazdıklarım ve alıntılar, belki sizin de içinizi benim içimin rahatlattığı kadar rahatlatabilir. En azından, bir yakınımız sevdiğimiz öldüğünde onun için üzülmemizi bir nebze olsun azaltabilir. Ölüm durumunda, artık onun için endişelenmek yerine kendi özlemimizin verdiği acıyla baş başa kalırız.

http://www.yenibirhedef.com/yazi/kisisel-gelisim/olum-ve-olumle-ilgili-dusunceler/619

alt

Ölüm ve Ölümle İlgili Düşünceler

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor

Kısa Kısa Kitap

Dağı Delen Irmak

Book Review

Dağı Delen Irmak, Kemal Karpat’la yapılmış bir “nehir söyleşi”. Kemal Karpat, bu kitapta, tarihin anlam ve önemini, kendine özgü bir uslupla, herkesin anlayabileceği arı duru bir Türkçe ile  anlatıyor.