Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Back Yasam Yaşam | Genel Psikolog K ile Hasta K'nın Seansından Gerçek Kesitler Bölüm 1

Psikolog K ile Hasta K'nın Seansından Gerçek Kesitler Bölüm 1

 • PDF
Kardelen Uysal, Kasım Kocaman

Psikolog K: Telefonla sekreterime kısaca bilgi vermişsiniz. Bir kız meselesi yüzünden buradasınız doğru mu?

Hasta K: Buna basit bir kız meselesi olarak bakmazsanız sevinirim.

Psikolog K: Uzanın ve anlatmaya başlayın

Hasta K: Tanışalı fazla olmamıştıı. Bir arkadaş aracılığı ile başlayan tanışma sürecimiz, telefonda uzun görüşmelerle sürerken, ikinci buluşmamızda evine gittim, yalnız kalıyordu. Evinde kaldığım iki gecenin ardından, sabah keyifli bir banyo yapayım istedim. Girdim banyoya, aynaya falan baktım bir süre. Sonra müzik neden olmasın ki şimdi diyerek Johnny Cash dinlemeye başladım. Şanslı olduğumu düşünüyordum. Güzel şeyler yaşamıştık, iyi bir kültürel birikimi vardı ve bu sabah da yararını gördüğüm üzere iyi de bir müzik zevki vardı. Ben bunları düşünürken, küvete girmiş ve perdeyi çekmiştim ki çişim geldi.

Psikolog K: Çişiniz mi geldi?

Hasta K: Evet, tam olarak çişim geldi diyebiliriz. Biraz düşündükten sonra küvete işemeye karar verdim. İlk başta çekingen davrandım fakat tükettiğim bolca sıvı sayesinde dolan bünye hepsini boşaltmak için can atıyordu adeta. tam keyiflenmiştim ki, şarkıyı mırıldanarak içeri girdi. Ne yapacağımı bilmiyordum fakat işemeyi kesemezdim. Tatlım dur demeye kalmadan perdeyi açtı ve beni gördü. Geçirdiği tahmini 3 saniyelik şokun ardından, hiçbir şey söylemeden içeri kaçtı.

Psikolog K: Ee sorun ne?

Hasta K: Devam edeyim,giyinip çıktım banyodan. Baktım ki mutfakta bir şeylerle uğraşıyor. Bunu fırsat bilip odadan eşyalarımı aldım. Bir de ona ait olduğu için değil sırf merak ettiğim için bir  Jack London kitabı yürütüp kaçtım evden. Mesaj attı ardından; konuşmamız lazım anlamına gelen bir şeyler söylemiş.Haliyle utandığım bu kişinin karşısına çıkmaya oldukça çekiniyorum. Ne tepki vereceği ile ilgili de bir fikrim yok. Fakat bir ilişki yürütmek adına değil de bu kaliteli gördüğüm kişi ile bu şekilde muhabbeti sonlandırmak istemezdim. 18. yy edebiyatından girip, kuzey Avrupa müziğinde tur atarak, Cumhuriyet sonrası Türkiye siyasi tarihine dadanabildiğim bu kişi için küvete işeyip kaçan adam olmak istemiyorum. Ne yapayım dersiniz?

Psikolog K: Aman ben de cidden sorun sandım.

Hasta K: Siz orgazm olduktan sonra mendil sallayıp, zılgıt çekenlerden misiniz?

Psikolog K: Dert ettiğiniz şeye bakın sanmıyor musunuz ki o kız denize sırf işemek bahanesiyle girmiyor. O kız da hepimiz gibi burnunu karıştırıyor, vakitlice osuruyor, dışkı salgılıyor. Bu son derece normal, utanmanıza gerek yok.

Hasta K: Bu seans için size para vermesem darılır mısınız?

Psikolog K: Sizin sorununuz işemekte değil kaçmakta.

Hasta K: Siz yapmadan ben çocukluğuma ineyim dilerseniz. Altı yaşına kadar geceleri altımı ıslattım ben. Sabahlarım anne dayağından kaçma stratejilerimle dolu.

Psikolog K: Aman şu aralar moda oldu her sorunu çocuklukta aramak, sorunu da vefakar ve de cefakar ana babalara atmak

Hasta K: Peki ben bu kıza mesaj atayım mı?

Psikolog K: Tabii atın ona şunu deyin: Tüm gece 18 yüzyıl edebiyatından filan bahsedince üzerine beni işerken görmen hoş kaçmamış olabilir ancak bunun bizi yakınlaştırdığına inanıyorum.

Hasta K: Aslında buluşmak isteyen taraf o. Benim ise tutulduğum bu hatunun yüzüne bakacak halim yok. Bunu kırmak için olayı şakaya mı vursam? Oha! Hangi çiş? gibi bir tepki versem nasıl olur mesela?

Psikolog K: Yok olmaz. Seviyorsanız gidin konuşun bence.  Çıkın karşısına aslanlar gibi “beyaz taşlı küvetine dumanlar çıkartarak işedim hem de galon galon galon işedim” deyin. Kadınlar dürüst erkeklerden hoşlanır. Gerçi siz biraz pissiniz ama olsun.

Hasta K: Evimin adresini söylemiştim ona. Sanırım onun gelmesini beklemek daha makul geliyor bana.

Psikolog K: Hem kızın küvetine işeyin hem yakalanın hem de ayağınıza gelmesini bekleyin. Narsisit misiniz acaba siz? Freud sizi görse ne yapardı acaba? Bir dakika Freud'la bağlantı kuruyorum bize en doğruyu o söyler. Hah geldi dedi ki: "Henüz bu kadar Türkçe öğrenmedim sorunu çözemem." Ama siz burada mal mal otururken ben Jung'ı çağırdım, Jung dedi ki: " Seviyorsa gitsin konuşsun bence. Ama bilinçaltında aslında bu ilişkiyi istemediği için işerken kendini farkında olmadan bilerek yakalatmış olabilir. Önce bu ilişkiyi isteyip istemediğini sorgulasın” diyor Jung.

Hasta K: Lan noluyor ruh mu çağırıyorsunuz nasıl Freud ve Jung’la konuşuyorsunuz? Adler burada mı Adler?

Psikolog K: Süremiz bitti hadi naş naş. Diğer seansta görüşürüz.

Hasta K: Dürümcünün üstüne büro açan psikoloğa gidersen bu olur! Neyse tamam görüşmek üzere.

alt

Psikolog K ile Hasta K'nın Seansından Gerçek Kesitler Bölüm 1

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor

Kısa Kısa Kitap

Dağı Delen Irmak

Book Review

Dağı Delen Irmak, Kemal Karpat’la yapılmış bir “nehir söyleşi”. Kemal Karpat, bu kitapta, tarihin anlam ve önemini, kendine özgü bir uslupla, herkesin anlayabileceği arı duru bir Türkçe ile  anlatıyor.