Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Back Ana Sayfa Gündem Gündem 'Olm Bak Git'e Başka Bir Açıdan Bakma Denemesi

'Olm Bak Git'e Başka Bir Açıdan Bakma Denemesi

 • PDF
Can holden

Baskının karşıtıdır özgürlük. Hiçbir dış etkiye maruz kalmadan karar verebilme erkidir. Özgür insan meslek seçip seçmemekte veya ilgi ve yeteneğine göre hangi mesleği seçeceğine hiçbir müdahale altında kalmadan ‘kendiliğinden’ karar verir. Tek bir örnekten dahi günümüz insanının özgür olmadığı gerçeğini tekrar hatırlayabiliriz böylelikle. Hele hele emeğini satmak için efendilere ihtiyaç duyan Türkiye işçi sınıfı mensuplarınn burjuva demokrasisi içerisindeki ruh halini anlamak için Gregor Samsa’yı iyi kavramak gerekir. Onu kimse istemez, herkes ondan uzak durur her defasında ondan kurtulmanın yolları aranır. Bir böcektir o çoğunun gözünde. Küçücük çocuklar dahi bir eğlence arar onda! O insanla dalga geçilir çünkü emekçi insan hiçbir zaman burjuva çocukları gibi hazır cevap olamamıştır. Konuşurken tekler ya da konuştuğunda kaba konuşur. Bu ise sebep-sonuç ilişkisinden bihaber yaşayan arsız insanlar için ‘dalga’ konusu olmuştur her zaman.

Temizlik işçisine diklenen gergin ergenin vidyosunu izlemişsinizdir. Adam kim bilir hangi faturayı nasıl yetiştireceğini düşünürken bizim ergenin diklenmesine ‘oğlum bak git’ diyebilmiştir sadece. Çok kez yineler bu sözü yine de ergen ergenliğinden vazgeçmez.“tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” sözünü çocukluğunda çok kez deneyimlemiş amcamızın süpürgeyi ‘12 dikişlik yarık açacak Newton gücü’nde ergenin kafasına vurması bir anda gündem oldu. Temizlik işçisine edilmeyen hakaret bırakılmadan sosyal medya bu konuyu defalarca konuştu. Sonuç ne mi? –Hiç… Yine kimse mağduru anlamadan gülüp geçti… En duyarlısı ‘yazık ya’ der gibi oldu ancak baktı herkes gülüyor o da eksik kalmak istemedi. Facebook’ta twitter’da fenomen olmak sevdasına insanlık değerleri unutulup bir anda “kim en komik aşağılıyor bakalım?” yarışına girişildi. Çünkü hızlıca tüketmeliydi bu konuyu da zira ‘havalı’ olmak bunu gerektiriyordu. Sonuç olarak “kimselerin vakti yok durup ince şeyleri anlamaya” sözü bir kez daha somut bir olayda doğruluğunu göstermiş oldu. İşin garip yani ise on gün sonra kimsenin hatırlamayacağı bir olay hakkında oyun endüstrisinin ertesi güne saçma salak bir oyun yetiştirerek bu olaydan nemalanmak istemesi.

alt

'Olm Bak Git'e Başka Bir Açıdan Bakma Denemesi

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor

Kısa Kısa Kitap

Dağı Delen Irmak

Book Review

Dağı Delen Irmak, Kemal Karpat’la yapılmış bir “nehir söyleşi”. Kemal Karpat, bu kitapta, tarihin anlam ve önemini, kendine özgü bir uslupla, herkesin anlayabileceği arı duru bir Türkçe ile  anlatıyor.