Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Yahuda

 • PDF
Tansel Kaya

2 Aralık

Ben tabuta hasret büyüdüm. Kaderini değil, kadehini arayandım. Çok önceleri de önceliksizlik tufanına yakıştırılandım. Yalansız, pazarlıksız, derinden, ta en derin o yerden bir şiir kuşanıp gözü kara yürürken bile, bana ‘biz’i’ öğreten olmadı hiç, hep ‘onlar’ın korunduğunu, dokunulamaz olduklarını duyarak adım saydım. Bulduğu ilk kaçış yoluna can simidine sarılır gibi sarılanları gördükçe yarınımdan korkar oldum. Dedim ya, ‘biz’ olmak nasıldır bilemedim önceleri. Arkamda değil tam karşımda hep başkaları için duruldu. Yüreğini sımsıkı ellerinde tutarak, bir sen varsın denildiğini romanlardan okudum.


Bir gün, bir birahanede, yine geceye hibe edilmiş, tekrar tekrar ‘esen rüzgardan bile hiçsin benim için’ diyerek bağırılmışken kulaklarıma ve kadehlerce kırgınlık dağıtıyorken epeyce kırılmış bir halde, Yahuda belirdi kapıda. Çok sonraları öğrenebilcektim, gözlerindeki o parıltının yıkımımı paylaşmak için değil de uzun ve işkenceli bir ölüm sahnesini, benim sahnemi yaratmaya gelmiş bir ihanet elçisinin heyecanından olduğunu. Fısıldadı ensemde, ” herşeyi biliyorum. Neden hep hiç edildiğini, hep aynı bulanık köşeye zincirlendiğini, tekrar tekrar o aynı can simidine sarılışlarını izlemek zorunda bırakıldığını.” Önce bir ateş sardı çiğerlerimi, bir şişe viskiyi o anda kafama dikivermişim gibi yandı soluğum. “Çünkü", dedi. “Çünkü…” İşte ben ilk defa orada ölmüştüm. Kana ve tere bulanamadan aniden, apaçık, herkesin şahitliğinde yaşar gibi yapıyor, gözlerimden silinirken heyecanlarım, sonraları gelecek işkenceler için yarı bir ölü oluyordum. “Sarıl” dedi, zihninde sayısız kahpelikle şerefsiz Yahuda. “Sen de benim sözlerime sarıl, sarıl ki bitsin ızdırabın..”

Dinledim onu. Sarıldım sözlerine. Yürümeye koyuldum gecenin sonuna, o en karanlık, o en kerhane ekşiliğinde kokan sokağa. Adım attıkca kurtulduğumu zannediyordum. Kurtulduğumu zannettikçe bir kırbaç patlıyordu ensemde. Anlayamıyordum, neden hala kızgın bir demir batıyordu göğüsüme, neden hala kırılıyordu sanki kemiklerim ve neden bu kadar eksik hissediyordum hala. Biraz daha uzağa gitmeliydim belki de, yürü, dedim. Yürü ki belki biri o son mızrak darbesini sunarda tabut olursun hepten.

Aylar harcanmış, günler hiç eskimemiş gibi aynı hiçlikte geçerken, anlıyordum bu eksikliğin nedenini. Hergün yazıyor, yazdıkça gerçekten ne yi, ne denli istediğimi vuruyordum yüzüme. Ben neyi kendimden bile çok istediğimi bağırabiliyordum.

Elimde kadehim, arkama ne kadar hızlı dönersem döneyim sırtımı çekiçle parçalayanı bir türlü göremediğim, bu dayağı neden ve sürekli yediğimi bilemediğim o gecelerin birinde, bir yüz gördüm uzakta, bir hayal gibi adımlıyordu sanki, boşa harcanmış onca geceyi. Bir ses duydum sonra benim gibi sakladığım, o tanıdık o en gerçek olan, benim tek gerçeğim olan sesi. Yeni yeni unutulmaya başlansa da bu sözler, "Seninim,"dedi. "Bir tek senin, can simidimi yaktım. Bir sana sarılacağım artık."

Yahuda parıldadı aklımda. Yüzü ve sözleri. Ben kendime nasıl bir ihanet etmiştim ki tek gerçeğime; şiirime sarılmayı bırakıp, piç kurularının, korkakların sözlerine sarılmıştım. Bunca zincir sesi, onca kırbaç darbesi, kesilmeler, kırılan onca kemiğim; o yalan, o sahtekar, acımasız pazarlıkların saklandığı, nasıl ölündüğünü izleme heyecanıyla yanan birinin sözlerinde gizliydi. Gümüş paralara değil, hüzne satılmıştım açıkcası. Bir sahtekarın, bir ihanetler elçisinin pazarına kurulmuştum habersizce, kendimden sattığım her an bir pisliğin midesine gitmişti. Onca kurtanmış meyve görsemde zihinlerin bu kadar leşleşebileceğini sezememiştim. Her yer, baştan aşağıya, büsbütün leş kokuyordu. Leşlerle beslenen sırtlan suratlıların sırıtışları bana hatıra. Lanetledim adını. Kargaları doyursun onun gözleri. Ah Yahuda, köpekler gibi inlesen de duyan olmaz artık sesini. Sana yaşayan bir ölü olmayı öğretemiyorum belki, ama öldüğünde bir şerefsiz olarak anılacağını hatırlatıyorum.

“Lanetiniz ONUN üzerine olsun, Aziz Pederler..”

Şimdilik elveda,

Ben

 

Yahuda

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor