Mon01222018

Last update05:30:48 AM GMT

Back Edebiyat Deneme Masallardan ve Hayallerden Yapılmayız

Masallardan ve Hayallerden Yapılmayız

 • PDF
Kardelen Uysal

İnsanlar, masallardan yapılmaz ya da insanlardan masal yaratılmaz ama çocukluk ve hayaller masallardan yapılmadır bazen. Biz ve hayallerimiz masalların yaratıldığı maddeler gibi davrandığımız için başlangıçta, yoruluruz. Kelimeleri ninnilerden oluşmayanlardan, sözlerini tutmaları için mevsimlerin geçmesini beklememizi söyleyenlerden, nasıl hissettiğimizi bizden daha iyi bilir gibi davranıp kalbimizin atış yönlerini ve ritmlerini değiştirenlerden, yaralar açıp sarmaya tenezzül etmeyenlerden, bizi kendi kendimize sarılmaya mecbur bırakan insanlardan yoruluruz mutlaka her birimiz.

Bazen bir başkasının sevilişine özeniriz kendi içimizdeki boşluktan, bazen bir kedinin poposunun bitimindeki kuyruk gibi kimsenin bize bağlanamayışından usanırız. Sonra bir bakarız, gözlerimizin altına çökmüş hayallerimiz

halka halka morluk olup dağılmış kalmış orada. Yorgunluğumuzu, gözümüzün altına kaçan rengi mora çalmış hayallerimizin günlerce orada kalıp geçmeyişinden anlarız bazen. Bazen de rüyalarımızın analiz sonuçları bize mutsuz olduğumuzu bas bas bağırır da oradan anlarız. Rüyalarımız kabusa dönüşür, hayallerimiz -gerçekleşmeleri başkalarının ellerinde olduğundan mıdır nedir- gün düşüne dönmüş, o zaman dur deriz biraz her şeye. “Hadi biraz mola verelim, sen in biraz benim hayatımdan git gez gör başka yerleri de ben bir eski halime geleyim” diye aralar veririz o aranın bir sonu olup olmayacağını bilmeden. Ve işte tam o arada, bir arada bir derede kalmaya başlarız.

Mutsuzluğumuzu bazen herkesten saklarız, sanki biz ve hayatımız bir reklammış gibi herkese her şeyin ama her şeyin içimizin, dışımızın iyi olduğunu -şüphelenirlerse içimizle dışımızın bir olduğunu-, hayatın ve rüyaların iyi geçtiğini söyler dururuz. Başkaları biraz, çokça ya da fazladan üzüldüğümüzü bilirlerse kendimizi çıplak hissedebiliriz; sanki onların tesellileri yüzünden mutsuz olduğumuzu kabullenmekten korkar dururuz ara sıra. Ne de olsa ceset bulunmadığı sürece kimse ölümden bahsedemez misali, kendimizi saklar dururuz, biz sanki küçüklüğümüzdeki gibi masallardan yapılmışçasına devam etmeye çalışırız. Sonra ya günlüğümüzde, ya sarhoşluğumuzda, ya yalnızlığımızda ya da rüyamızda kalırız mutsuzluğumuzla baş başa. Mutsuzluğumuz hayallerimizi bizden çalmak ister gibi davranır, hayallerimize düşman kesiliriz.

Kurmasaydık o hayalleri, gerçekleşmediler diye ortada üzülecek bir şey kalmazdı. Ama insan mutsuzluğuyla yüzleşmeye yine de cesaret edemez bazen. Belli mi olur, çok yüz yüze bir yüzleşme çıkarsa karşımıza hayal kurmayı bırakabiliriz. Hayaller ve masallar alnırsa elimizden, o zaman realist yollarla kendimizi yalnızlığa mahkum ederiz. Çünkü o zaman mutluluğa, aşka ve diğer tüm güzel şeylere başlamak gücünü nereden bulabiliriz? Güzel şeyler olacağının hayalini kuramazsak, onları nasıl isteyip hayatımıza yerleştiririz teker teker? O yüzden her molada, her bitişte ve her başlangıçta masallardan, ninnilerden, pastel boyalardan yeniden var ederiz kendimizi.

 

 

http://www.radikalgenc.com/edebiyat/deneme-edebiyat/masallar-hayaller

Resim Gökhan Akbaba'ya aittir.

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

http://gakbaba.tumblr.com/

http://www.facebook.com/bay.akbaba

Masallardan ve Hayallerden Yapılmayız

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor

Kısa Kısa Kitap

Dağı Delen Irmak

Book Review

Dağı Delen Irmak, Kemal Karpat’la yapılmış bir “nehir söyleşi”. Kemal Karpat, bu kitapta, tarihin anlam ve önemini, kendine özgü bir uslupla, herkesin anlayabileceği arı duru bir Türkçe ile  anlatıyor.