Sat12162017

Last update05:30:48 AM GMT

Back Düsünce Deneme FİLLER, BALIKLAR, HAFIZAM ve BEN

FİLLER, BALIKLAR, HAFIZAM ve BEN

 • PDF
Kardelen Uysal

İnsan olmasaydım uçurtma olmak isterdim. Ölmemek iyidir; bir süreliğine. Hayvanlar da iyi insanlardır aslında ama en iyisi balıklardır. En korktuğum şey hafızadır çünkü. Bir fille olan arkadaşlığınız esnasında tedirgin olabilirsiniz. Yaptığınız hiçbir hatayı unutmaz. Balıkla olan ilişkinizde ise bol bol hata yapabilirsiniz. İşlediğiniz hataları nasıl olsa unutacaktır hatta sizi bile.

Her seferinde yeniden tanışıp farklı karakterlere bürünebilirsiniz bir balık karşısında. Elbette unutacaktır. Ne de olsa hafızasızlığın sonu yoktur. Ne diyordum? Yaşamak diyordum ya da ölmek.

Bir süreliğine ölmemek iyidir, bir süre yaşamak iyidir. Tanıdığınız herkes bir hayata sahipken yaşamak en iyisidir. Birleştirip elinizdeki hayatları koca bir yaşam oluşturur yaşar gidersiniz. Hayat size biraz rüya biraz mantık biraz his biraz hafıza verir ve devam edersiniz. Toz tanecikleri ve insanlar benzerler. Uzatıp duruyorum lafı. Balıkları filleri uçurtmaları devreye sokarak asıl bahsetmem gereken konuya bir türlü gelemiyor havası yaratıyorum şu halimle. Ne diyorduk hafıza, yaşamak, ölüm?

Hafızadan ve insan olmaktan bahsediyorduk aslında. Bazen başınıza bir şey gelir, hafızanızda yer edinmesini istemezsiniz. Bakarsınız başınıza gelen şeye, bakarsınız kendinize ölçer tartarsınız ve bu yaşanan şeyin hafızanıza ve size ağır geleceğine karar verirsiniz. Unutulması farzdır. Ama nasıl unutulur? Önce gerçek mi rüya mı olduğunu anlamanız sonra da işe koyulmanız gerekir. Gündelik hayatta normal insanlar hafızasız kılamadıklarında kendilerini, intihar ederler, anti-depresan kullanırlar, konuşurlar ağlarlar. Ben daha farklı bir yol izledim. Önce rüyayla hayat yer değiştirsin istedim. Yaşamayı kıstım, uykuyu çoğalttım. Rüyalarla yüzleşmek, hayatla karşı karşıya kalmaktan daha kolaydı. Sekiz saat yaşadım on altı saat uyudum. Sonra geri kalan sekiz saatlik yaşamım ve hafızam için bir yol bulmam gerekti. Aynaları kaldırdım, aynalar kalkarsa görmezse insan insan olduğuna dair karşısına çıkan suratını unutur kendisini kimliksizleşir dedim. Kimliksizleşirse insan kokular da kaybolabilir geçmişte. Sonra ibadet eder gibi hafızasızlaşmayı diledim durdum buhranlar içerisinde. Kırk kez söylersem olacağına inanıp tüm gücümle, hafızamı terk etmeyi denedim. Bir süre sonra hayatım rüyalarım oldu, suratımı görmeye görmeye unuttum. Bir balık aldım sonra üç balık daha. Onlardan unutma dersleri almaya başladım. Hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya ve davranmaya dair nice bakışlar gördüm gözlerinde. Onlar beni unuttukça ben onları unuttum. Bir süre sonra onlardan daha az hatırlar oldum her şeyi çünkü sanırım kendimi unuttum. Kimliğimi sonunda keybetmeyi başarınca uçurtma sandım kendimi. Yavaş yavaş eksildim. Ben eksildim ben eksildikçe anılarım kayboldu anılarsız kaldı geçmişim ve eninde sonunda o da imha etti kendisini. Unuta unuta eksildim eksildikçe daha çok unuttum ve unuttukça yaşama hakkım arttı. Ben her şeyi unuttum ama hepsini hayatta kalmak için yaptım. Şimdi hala on altı saat uyuyorum, geri kalan sekiz saatimde suratını unutmuş bir uçurtma gibi davranıyorum. Bir miktar yaşamak kalmışken elimde kendime dair her şeyi unutarak yaşamaya devam ediyorum. Suç sandığım her yaşam adımımı, gölgem gibi içimde taşıdığım hafızamı , suratımı kaybettim ve hayattayım.

 

 

FİLLER, BALIKLAR, HAFIZAM ve BEN

Baska Dergi Site Haritası

Günlük Gazeteler

 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Sabah
 • Akşam  
 • Cumhuriyet
 • Posta
 • Radikal
 • Zaman
 • Haber Türk
 • Vatan

Sağlık

Düşünce

Seyahat

Kültür Sanat

Spor

Kısa Kısa Kitap

Dağı Delen Irmak

Book Review

Dağı Delen Irmak, Kemal Karpat’la yapılmış bir “nehir söyleşi”. Kemal Karpat, bu kitapta, tarihin anlam ve önemini, kendine özgü bir uslupla, herkesin anlayabileceği arı duru bir Türkçe ile  anlatıyor.